Ukryte 3
Trzecia i finalna odsłona projektu "Ukryte". Pomysł na zdarzenie polega na redefinicji związków pomiędzy sferą sztuki w instytucji i poza nią. Chodzi o wypracowanie różnorodnych wypowiedzi, które ujmowały będą obydwa człony w pewnym aspekcie. Zadanie jakie stawiają sobie artyści to odpowiedź na pytanie, jak się mają do siebie galeria i ulica, galeria i miasto, wnętrze i zewnętrze.
Ostatnia odsłona różni się od dwóch poprzednich. Cechami wyróżniającymi są symultaniczność i rozproszenie. Trzecia odsłona porzuca instytucje i stawia ponad nią możliwość stworzenia iluzorycznej więzi poprzez wspólnotę myślenia i działania. Rozproszenie polega na tym, że zdarzenie rozgałęzia się na wiele stron (miejsc). Działania podejmowane będą w Poznaniu, Krakowie, Toruniu, Łodzi i Wrocławiu-Galowicach. Symultaniczność polega na tym, że wszystko zdarzy się jednego dnia.
Pomysł na działanie odnosi się do różnego rodzaju aktywizmu miejskiego, inicjatyw oddolnych, alternatywnych. W tym sensie nawiązuje do sieci alternatywnych tworzonych z różnym nasileniem w l.70-80, a od lat 90 rozwijanych w projektach "net art". Działanie ma charakter "DIY", a więc jest samodzielne i samowystarczalne w swoich granicach, poza granicami instytucjonalnego obiegu sztuki.
W listopadzie zeszłego roku odbyła się pierwsza wystawa "Ukryte" w BWA w Zielonej Górze. W styczniu 2009 zdarzenie odbyło się we Wrocławiu, a wystawa pokazana została w BWA Studio. Obydwa zdarzenia miały miejsce w galeriach i równolegle na mieście, poprzez ingerencje i akcje. Tym razem, strona instytucjonalna, galeryjna, nie zostanie zaprezentowana, a w zamian za to będziemy mieli wielość wypowiedzi, które usytuują się w ponowoczesnym plenerze, na ulicy i w mieście.
Maciej Kurak, Pascale Heliot,
...Spełnienie życzeń utratą sensu, 2008Resco, Get Me Out of Here, 2008Roman Bromboszcz, Banki mają nasze pieniądze,
reklamy mają nasze ulice, my mamy siebie..., 2008Honza Zamojski, "Flaga",
projekcja slajdu na fladze
podczas "We Came From Beyond"
Galeria STARTER 2007Viola Tycz, Wrocław-Galowice, 2009

Opresyjny charakter miejskiej urbanistyki ujawnia się, gdy przeniesie się miejską ikonosferę w przestrzeń jej pozbawioną, na przykład na wieś. Słupki, tablice, informatory etc ograniczają sferę prywatną, regulują przepływ mieszkańców, kontrolują ich poczynania. Na wiejskim polu owe znaki wyglądają absurdalnie, nie wiadomo czemu służą, są zbędne, komiczne. Brak chodników, brak granic w wiejskim pejzażu pozwala ujawnić Ukryte ograniczenia miejskiej sfery. (tekst - V. Tycz)
16 kwietnia 2009 na stronie
http://www.viola-tycz.info/events/html/ukryte3.html
odbędzie się slajd show projektu Wrocław_Galowice 2009

Ukryte 3
16 kwietnia, Poznań, Kraków, Łódź, Warszawa,
Toruń, Wrocław-Galowice

Udział wezmą:
Roman Bromboszcz
Marek Glinkowski
Pascale Heliot
kakofoNIKT
Maciej Kurak
mejd
Andrzej Miastkowski vel. Egon Fietke
Tomasz Misiak
Resco
Wiktor Skok
Viola Tycz
Honza Zamojski

Linki do stron o artystach lub stron oficjalnych:

Viola Tycz
Marek Glinkowski
Maciej Kurak
Egon Fietke
Wiktor Skok
Honza Zamojski
Resco
kakofoNIKT